Infračervené teplomery - pyrometre

Nieje to laserový teplomer ale infračervený. V skratke sa jedná o zariadenie určené na bezkontaktné meranie teploty pomocou snímania energie vyžiarenej povrchom meraného materiálu. Fúha.

Infračervený teplomer je zariadenie na bezkontaktné meranie teploty pomocou snímania energie vyžiarenej povrchom meraného objektu. Je potrebné si uvedomiť a pri meraní zohľadniť, že meriame teplotu povrchu telesa, nie teplotu vo vnútri telesa. Povrchová teplota sa mení podľa prostredia. Pri silnom prúdení vzduchu s inou teplotou ako má meraný objekt sa povrchová teplota môže dramaticky odlišovať od teploty vo vnútri meraného telesa. Tento jav je dobre viditeľný pri meraní teploty luďského tela. Ak zmeriame niekomu teplotu na čele v chladnom prostredí teplomer ukáže napríklad 29°C čo znamená hlboké podchladenie napriek tomu že meraná osoba sa cíti dobre. Tento rozdiel je sposobený ochladzovaním povrchu pokožky potením, prúdením okolitého vzduchu a izolačným efektom kože.

Ručné modely infračervených teplomerov  sú spravidla vybavené jedným alebo viacerými laserovými lúčmi na vyznačenie meraného miesta. Meranie prebieha vždy z plochy úmernej vzdialenosti podľa použitej optiky. IR teplomer spravidla pracuje v infračervenej oblasti v rozmedzí 8-14 µm. Zariadenia, ktoré majú viacero snímačov napríklad v matici 16 × 16 označujeme ako termoskop alebo maticový pyrometer. Termokamera sa vyznačuje omnoho väčším rozlíšením, pokročilejšou optikou a funkciami.

Pre špeciálne aplikácie sa používajú modely pracujúce na dvoch vlnových dĺžkach. V takom prípade nieje potrebné poznať emisivitu povrchu a meranie môže prebiehať aj v zahmlenom prostredí.

Základnou podmienkou pre dobré meranie je vzájomná poloha teplomeru a meraného objektu a ich vzdialenosť. Snažíme sa umiestniť teplomer kolmo k meranému povrchu do takej vzdialenosti, aby bol merací bod o cca 20% menší ako objekt ktorý meriame. V anglickej literatúre sa používa označenie Field of View (zorné pole). Meraný objekt teda umiestňujeme do stredu zorného poľa teplomeru.

Nesprávne umiestnenie má za následok chybu merania. Nakoľko na displeji zobrazený údaj o teplote je priemerná hodnota z celého meracieho bodu, chyba merania je tým väčšia čím je väčší rozdiel teplôt meraného predmetu a pozadia. Platí to aj opačne. Ak meriame väčší objekt napríklad za pletivom, výsledná meraná teplota je priemerom teploty pletiva a nášho predmetu. V prípade, že použitý teplomer má iba jeden zameriavací bod, tento sa snažíme umiestniť to stredu meraného predmetu.

Veľkosť meracieho bodu sa mení podľa použitej optiky a rastie so zväčšujúcou sa vzdialenosťou. Každý prístroj ma inú optiku a objektív, preto je zvykom výrobcov umiestniť na infračervený teplomer nálepku s tabuľkou vzdialeností alebo nákresom. Tento parameter sa označuje ako Distance to Spot ratio skrátene D:S. Pomer určuje aký veľký bude merací bod v určitej vzdialenosti.

Pomer 1:1 znamená, že vo vzdialenosti 1 m bude priemer meracieho bodu 1 m.

Pomer 2:1 znamená 50 cm veľký merací bod vo vzdialenosti jeden meter.

Pomer 20:1 predstavuje úzky lúč vhodný na meranie zo strednej vzdialenosti. Na meranie malých objektov sa používa pomer 60:1, čo znamená merací bod veľký 32 mm vo vzdialenosti 1,5 m.

Existuje aj špeciálny typ optiky označovaný ako Close Focus (zaostrenie na blízko). Pri takomto objektíve sa merací bod najskôr zmenšuje a potom rastie so vzrastajúcou vzdialenosťou. Na obrázku je objektív, ktorý má najmenší bod 6 mm vo vzdialenosti 30 cm od objektívu teplomeru.

Určenie správnej polohy teplomeru vzhľadom na meraný objekt nieje jednoduché, aby výrobcovia zjednodušili meranie, umiestňujú na svoje výrobky dva a viac navádzacích laserov. V prípade dvoch vyznačujú tieto okraje meracieho bodu. Ich vzdialenosť a poloha sa mení podľa vzdialenosti, a umožnujú tak rýchlo zvoliť správne miesto na meranie. Ak je použitých tri a viac laserov, jeden spravidla vyznačuje stred meracieho bodu.

Niekedy používané označenie laserový teplomer je nesprávne, vychádza z mylného predpokladu, že meranie je vykonávané navádzacím laserovým lúčom.

Výber infračervených teplomerov

Fluke 561 - Bezkontaktný teplomer (-40 do 550°C)

2558118
Infračervený teplomer s možnosťou pripojenia kontaktného termočlánku typu K (bezkontaktný a kontaktný teplomer v jednom). K teplomeru Fluke 561 môžete pripojiť ručnú teplotnú sondu určenú na potrubia (Fluke Velcro® ) systémom na suchý zips, alebo pre meranie extrémne vysokých teplôt pripojiť svoj...
178,80 € s DPH
149,00 € bez DPH. Na objednávku, doručenie do 5-10 dní.

Fluke 62 Max - infra teplomer (-30 do 500°C)

4130474
Fluke 62 MAX - Infračervený teplomer IP54 Teplomer nieje vhodný na meranie telesnej teploty. Prístroj malej veľkosti s intenzívnym výkonom, ktorý využíva laserové ukazovátko pre identifikáciu veľkosti miesta a je odolný voči prachu a vode. S infračerveným meraním prístoj nevyžaduje priamu...
118,80 € s DPH
99,00 € bez DPH. Na objednávku, doručenie do 5-10 dní.
TFA 31.1125 Flash Pen Metal...
  • -23%

TFA 31.1125 Flash Pen Metal IR - kovový infračervený teplomer

31.1125
Teplomer nieje vhodný na meranie telesnej teploty. exkluzívny infračervený teplomer, manažersky model dodávaný v kovovom púzdre, vhodný na meranie potravín
Akcia: 31,42 € s DPH
26,18 € bez DPH. Spýtajte sa na dostupnosť, doručenie do .

Fluke VT04A vizuálny bezkontaktný termoskop

4485211
Teplomer nieje vhodný na meranie telesnej teploty. Teplomer nieje vhodný na meranie telesnej teploty. Diagnostikuje problémy okamžite Fluke VT04A je najvýkonnejším prírastkom do rady revolučných vizuálnych IR teplomerov Fluke. Typ VT04A je vybavený technológiou PyroBlend™ Plus, ktorá poskytuje 4×...
634,80 € s DPH
529,00 € bez DPH. Na objednávku, doručenie do 5-10 dní.

Fluke 568 - Bezkontaktný teplomer (-40 do 800°C)

2837806
Infračervený a kontaktný teplomer dva v jednom. S jednoduchým troj-tlačítkovým menu rozhraním na displeji (v 6 jazykoch). Rýchlo prechádzajte predvolenými funkciami pre nastavenie emisivity, spustenie dátového záznamu alebo zapnutie/vypnutie alarmu prekročených hodnôt – a to všetko len niekoľkými...
658,80 € s DPH
549,00 € bez DPH. Na objednávku, doručenie do 5-10 dní.

Ľubomír Duchovný
Product manager - temperature & humidity

Elso Philips Service s.r.o.

+421 32 6582410
lubomir.duchovny@elso.sk
www.elso.sk

Tento produkt bol pridaný do porovnávacej tabuľky.

Zmena v platbách a doručení

Od 16.3.2020 prichádzajú do platnosti prísne opatrenia z dôvodu šírenia vírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19.

Od 25.3.2020 môžete tovar objednať na dobierku, avšak kuriéri nebudú prijímať platbu v hotovosti - za tovar môžete zaplatiť iba platobnou kartou.

Taktiež bola dočasne zrušená možnosť osobného odberu v kamennej predajni v Trenčíne. Ďakujeme za pochopenie a všetkým želáme pevné nervy a veľa zdravia.

Team Elso

Webové stránky spoločnosti Elso Philips Service používajú súbory cookies na svoju správnu funkciu a pre zabezpečenie lepších služieb pre Vás.